Akademia Bursztynu w Biedronkach i Pszczółkach

20170309_094113
Biedronki wspólnie z Pszczółkami uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez panią Kamilę z Akademii Bursztynu. Pani ekspert miała ze sobą wielką torbę, a w niej….bursztynowe różności. Opowiadanie o bursztynach było długie, dzieci dowiedziały się o nim bardzo wiele informacji: – skąd pochodzi (żywica drzew – głównie iglastych) – czy to kamień (pali się, przy potarciu wyzwala się specyficzny zapach, w przeciwieństwie do kamienia )- od czego zależy kolor bursztynu (od gatunku drzewa z którego pochodziła żywica,z której powstał bursztyn). Dzieci mogły pooglądać okazy, potrzeć i poczuć zapach bursztynu, zachwycić się nim, – co to są „Inkluzje”. Dla uatrakcyjnienia spotkania, Pani Kamila zapaliła kadzidełko o zapachu bursztynu. Bursztyn ma właściwości lecznicze. Sporządza się z niego nalewki bursztynowe, jest olejek bursztynowy do inhalacji. Ale za co zyskał swoją największą sławę ?– oczywiście – za  ogromne walory estetyczne. Pani Kamila pokazała piękny błyszczący bursztyn; a jak taki uzyskać z „surowego” kawałka dzieci same mogły doświadczyć.

Mali Bursztynnicy z zapałem szlifowali małe kawałeczki bursztynów. To był pierwszy etap. Potem była polerka ( pasta z sodem). Do polerowania dzieci bardzo się przykładały. Swoje skarby w woreczkach zabrały do domu. Mogą je  podarować mamie, albo (dziewczynki) mogą jutro założyć do przedszkola (praca dla rodziców – to wywiercenie otworu na tasiemkę, rzemyk…)

Poza tym dzieci tworzyły obrazy z pyłu bursztynowego (pozostałość po szlifowaniu).