“O czym szumią drzewa”

Grupa „Pszczółki” rozpoczęła projekt edukacyjny pt. „O czym szumią drzewa”.  Tematem drzew zainspirowaliśmy się podczas wrześniowej wycieczki do parku, podczas której byliśmy obserwatorami przyrody. Dzieci korzystały z lup           i  uwieczniały aparatem wszystko, co szczególnie im się podoba. Później odpoczywaliśmy na kocach i opowiadaliśmy o swoich wrażeniach. Dzieci już wtedy podjęły temat drzew i stawiały pytania z tym związane. Stworzyliśmy siatkę pojęć dotyczącą tego, co dzieci wiedzą o drzewach oraz zapisaliśmy to, czego chcą się dowiedzieć.
I tak poznajemy gatunki drzew podczas spacerów i zabaw w ogrodzie. Pomagają nam w tym atlasy i książeczki wspólnie zakupione w księgarni. Dzieci bardzo włączyły się w działania i aktywnie działają. Dzieci dokładnie poznają liście i ciekawostki z nimi związane. Etapami tworzą zielnik przy czym towarzyszą im pozytywne emocje. Dzieci poznały elementy budowy drzewa; zmysłami badają korę i poznają jaką pełnią rolę w życiu drzew. Przyglądały się pniakom po ściętych drzewach i poznawały budowę pnia. Swoją zdobytą wiedzą dzielą się z innymi dziećmi prezentując swoje wiadomości i umiejętności w oparciu o rysunki. W dalszym ciągu organizujemy działania, które pozwolą nam odpowiedzieć na dalsze pytania dzieci. Projekt wyzwala u dzieci wiele pozytywnych emocji oraz wyzwala radość i chęć do twórczych działań.